آیت الله ضیاء آبادی

1,369 بازدید - 1 پسند
آیت الله ضیاء آبادی


حضرت آيت الله سيّدمحمّد ضياءآبادي فرزند مرحوم حجّه الاسلام حاج سيّد محمود ضياءآبادي(طاب ثراه) در سال1309 هجري شمسي‌در قريه‌ي ضياءآباد از توابع قزوين به دنيا آمد و در شهر قزوين پس از فراگيري مقدّمات علمي: صرف و نحو، منطق، معاني و بيان و معالم الاصول از اساتيد معظّم رحمه‌ الله عليهم اجمعين ،لمعتين ،رسائل، مكاسب و شرح منظومه را از محضر پرفيض حضرت آيت الله حاج سيّدابوالحسن رفيعي قزويني رضوان الله تعالي عليه استفاضه كرده و سپس به حوزه‌ي علميّه‌ي قم مشرّف و در مدرسه‌ي فيضيّه اقامت گزيدند .
معظّم له بيش از پانزده سال در آن شهر مقدّس اشتغال به تحصيل فقه و اصول و فلسفه داشت. قسمتي از كفايه را در حلقه‌ي درس مرحوم آيت الله حاج شيخ عبدالجواد اصفهاني و قسمت ديگر آن را در حلقه‌ي درس مرحوم آيت الله سلطاني رحمه الله عليهما فراگرفت و در حوزه‌ي درس خارج مرحوم آيت الله العظمي بروجردي قدّس سرّه، فقه و اصول حضرت آيت الله العظمي خميني قدّس سرّه و درس فلسفه‌ي حضرت آيت الله علاّمه طباطبايي قدّس سرّه شركت مي‌كرد .
در سال 1340 شمسي پس از رحلت آيت الله بروجردي به تهران عزيمت و در حوزه‌ي علميّه‌‌ي عالم بزرگوار مرحوم حاج شيخ احمد مجتهدي قدّس سّره به تدريس مطوّل، معالم و لمعتين ، رسائل و مكاسب پرداخت.
بخش عمده ا‌ي از فعّاليّت هاي ايشان، تشكيل جلسات هفتگي تفسير قرآن مجيد و بحث‌هاي معارفي و اخلاقي براي توده مردم بوده است.
در ساليان اخير اين سخنراني هاي ضبط شده، به صورت سلسله نشرياتي تحت عنوان صفير هدايت ،صفير ولايت و صفير سعادت منتشر گرديد و همچنان ادامه دارد ......