حاج سید مجید بنی فاطمه

6,839 بازدید - 2 پسند
حاج سید مجید بنی فاطمه

مصاحبه با حاج سيد مجيد بني فاطمه
در ابتدا بيوگرافي از خودتان بفرماييد : سيد مجيد بني فاطمه - متولد بهمن 1356 - متولد تهران - تحصيلاتم ديپلم - شغلم آزاد است.
شروع مداحي : از كودكي حدودا از سن 7 سالگي علاقه به مداحي پيدا كردم وبه طور حرفه اي از سال 71 شروع به خواندن كردم. يادم مي آيد در سال 73 يا 74 در تشيع جنازه شهدا با حاج سعيد حداديان آشنا شدم و اولين جلسه بزرگي كه خواندم ميلاد امام زمان (عج) پيش حاج سعيد خواندم كه آ قاي كريمي هم حضور داشتند. و از سال 73 با حاج سعيد مانوس شدم و ايشان تاثير بسزايي در پيشرفت من داشتند.
بيشترين تاثير را چه كسي در مداحي شما داشته : امیرالمومنین امام علي (ع) مي فرمايند :هركس به من كلمه اي بياموزد مرا بنده خود كرده است. از همه بزرگواراني كه در خدمتشون بودم از همشون درس آموختم .ولي حاج سعيد(حداديان) بيشترين تاثير را در من داشتند و تا به امروز به من محبت كرده اند. چون علاقه من به شعر و روضه زياد بود خدمت آقاي انساني در صنف لباس فروشها زياد مي رسيدم و از نصايح ايشان استفاده مي كردم. و در خدمت حاج منصور كه حكم پدري به گردن همه ما دارندبوده ام و درست خواندن ما برگرفته از ايشان است.
چند تن از همدوره هايتان : حسين هوشيار.سيد محمد جوادي و ابوالفضل بختياري
بزرگترين عيب و حسن شما در مداحي : اين سوال را مخاطبين من بايد جواب دهند ولي به نظر دوستان و افكار عمومي حسنم پايه قرار دادن روضه در جلسه و عيبم هم انتظار زياد از مستمع . استرس و حساسيت زياد در جلسه است.
آيا توانسته ايد براي امام حسين (ع) كاري كنيد : نه به اعتقاد من اگر تمام لحظات زندگيمان هم در ركاب ايشان باشيم بازهم به اين خاندان بدهكاريم.
دنبال مقبوليت هستيد يا شهرت : انشاء الله كه مقبوليت
اهل مطالعه هستيد؟ چه كتبي را مطالع مي كنيد و چند كتاب معرفي كنيد : بله در روز ساعاتي را به مطالعه اختصاص مي دهم . بيشتر كتي عرفاني ، مقتل و شعر مي خوانم . نفس المهموم (شيخ عباس قمي)
بهترين تفريح شما چيست : سفر، چون سفر را دوست دارم
آيا تا كنون كلاس مداحي داشتيد : بله، مدتي به دعوت مركز فرهنگي غدير جلسات آموزشي داشتيم كه متاسفانه ديگر فرصت حضور ندارم .
عوامل پيشرفت در مداحي : اخلاص ، بي ريايي ، احترام به بزرگترها و تلاش زياد
فرق بين مداحي ديروز و امروز؟ در مداحي قديم پايه روي شعرهاي قوي و روضه خواني بوده است. در مداحي امروز بايد نو آوري داشت و سبك هايي كه در شان اهل بيت(ع) است ساخته شود و در كل مداحي امروز سخت تر شده.
شاعراني كه با آنها كار مي كنيد چه كساني هستند : حسن لطفي,محمد صميمي,مسعود اصلاني و محمد ايماني
دوست داريد مخاطب شما چگونه باشد : كساني باشند كه با جون و دل در جلسه اهل بيت حضور داشته باشند و شناخت معرفتيشان روز به روز بيشتر شود.
اگر مداح نبوديد در هيئت چه كاره مي شديد: حتما مسئول جلسه مي شدم.( دوستان مي گويند مديريت جلسم خوب است)
مداحي سخت است يا آسان : خيلي سخت است. از اين جهت كه در جلسات ما به تناسب همه اقشار جامعه حضور دارند و ما بايد بتوانيم همه آنها را راضي نگه داريم و بايد رضايت صاحب جلسه را جلب كرد.
آنچه كه در مداحي به آن نرسيده ايد : وقتي اين اجازه را به من داده اندكه قطره اي از درياي معرفتشان اهل بيت(ع) را بچشم به همه چيز رسيده ام.
به چه كسي مي گويند مداح : كسي كه مدح اهل بيت را در همه جا بخواند.
نظر شما در مورد مداحاني كه بيشتر سراغ شور مي روند چيست : هركس مدح اهل بيت(ع) را انجام دهد براي همه عزيز و قابل احترام است ولي اين عزيزان بايد بدانند اصل در اين كار رضايت اهل بيت است و ما بايد از شكل و قالب اين كار خارج نشويم.اينكه ما بخواهيم از شعر خواني در مدح امام زمان(عج) و روضه كم كنيم و به وقت شور اضافه كنيم اشتباه است.
نظر شما در باره سياسي شدن جلسات اهل بيت(ع) چيست : من در اين بحث مطيع رهبري هستم.
نظر شما در باره جواناني كه تازه پا به اين راه گذاشتند : بدون استاد جلو نروند. مبناي جلسه روضه باشد و به بزرگتر احترام بگذارند.
لطفا در باره حساسيتتان در جلسه بگوئيد : حساسيت بنده كه به اعتقاد بعضي از دوستان تندخويي ناميده مي شود به اعتقاد خودم از تعصب بيش از اندازه ام به جلسات نشعت مي گيرد.
تاثير مداحي در زندگي شخصي شما : زندگي من جلسه اهل بيت است ما بقي حاشيه اين جلسه بارها ديده ايم كه از جاهاي مختلف از شما دعوت مي شود و شما نمي رويد دليلش چيست : 1.عدم شناخت من از آن جلسه 2. اگر بخواهم به همه دعوت ها جواب مثبت دهم ديگر وقت براي مطالعه و تحقيق ندارم (همين جا ، جا داره از همه عزيزان عذر خواهي كنم )
با كدام يك از مداحان بيشتر در ارتباطيد :
حاج سعيد حداديان.حاج محمود كريمي.حاج محمد طاهري و سيد محمد جوادي
براي جذب جوانان به جلسات اهل بيت چه مي كنيد : سعي مي كنم آنها را با محبت اهل بيت آشنا سازم دوست داريد تا كي به فعاليتتان ادامه دهيد : تا موقعي كه خود اهل بيت اجازه دهند.
نصيحت به جوانان كه در دستكاه امام حسين(ع) فعاليت مي كنند : نصيحت براي كساني است كه سني ازشون گذشته باشد و من به عنوان كوچك ترين عضو اين خانواده وصيت مي كنم كه به بزرگتر هاي جلسه خيلي احترام بگذارند . جلسه ات اهل بيت فقط برايشان صرف رفت و آمد نباشد اين دستگاه به روح و روان انسان كمك مي كند و تلاشمان جهت عاقبت به خيري و رضايت خداوند باشد.
يك بيت شعر بگوييد : من و جدا شدن ازكوي تو خدا مي داند خدا هرآنچه كند از توام جدا نكند
سخن آخر: اميدوارم در همه كارها خدا و اهل بيت را نظر داشته باشيم و هيچ وقت باعث ناراحتي امام زمان نشويم. از تمام كساني كه كه از ابتداي نوكري من زحمت كشيده اند. درس دادن راهنمايي كردن شرايط را برايم فراهم كردند تشكر مي كنم و دست تك تكشان را مي بوسم.