حاج عبد الرضا هلالی

2,654 بازدید - 1 پسند
حاج عبد الرضا هلالی

گفتگو با عبدالرضا هلالی

عبدالرضا هلالی هنوز هم طرفداران بسیاری دارد. این را از روی پرینت کامنت هایی که از یکی از سایت های هوادارش گرفته می گویم. 4میلیون بازدید کننده و هزاران کامنت که همه به عشق صدای او پایشان به هیات باز شده بود. به قول خودش شاید خیلی ها اول برای قیمه امام حسین (ع) به مراسم او رفته اند و بعد نمک گیر شده اند و خیلی ها نیز برای سبک تازه او در مداحی پایشان به هیات باز شده ولی حالا به خاطر معرفت وعشق به امام است که به این مجالس می آیند.حاج آقا هلالی 28 ساله با حاج رضا 20 ساله تفاوتهای بسیاری دارد؛به قول خودش دیگر زمان علی اکبر خوانی اش تمام شده است.همیشه نقدهایی بر جامعه مداحی وارد بوده است،

نقد شما براین فضا چیست؟

به هر حال سلیقه ها مختلف است، ولی آنچه حایز اهمیت است ملاک قرار دادن رهنمودهای مقام معظم رهبری و علمای تراز اول دینمان است.

یعنی نقدی براین فضا ندارید؟

فضا آنقدر مناسب برای نقدی ازجانب من نیست.

چرا حاج آقا هلالی نمی تواند نقدی بر فضای مداحی کشور داشته باشد؟

دلیل خاصی ندارد.بیشتر به خاطرآن که سن من و افرادی که الان در جامعه مداحی مطرح هستند یکسان است وشاید تنها من کمی زودتر شروع کرده باشم . بزرگان ما باید دراین زمینه نظر بدهند که می دهند. من خودم هنوز شاگردم و آن جایگاه را که بخواهم نقدی بر این فضا داشته باشم برایخودم قایل نیستم.

حس شاگرد بودن یا تحت فشار هستید؟

نه قبول ندارم که تحت فشارم. شاید اختلاف سلیقه هایی وجود داشته باشد ولی تحت فشار نیستم .راستش را بخواهید شنیده ام حتی تهدید هم شده اید،

کتک هم خورده اید؟

نمی شود آن گروه ها را به گروه های دینی ربط داد.منش و راه کسانی که در راه امام حسین(ع) (گام بر می دارند این گونه نیست. مرام اهل بیت(ع) به خراب کردن و تحت فشار قرار دادن کسی نیست .اما...هرچه بوده مال گذشته است و مطرح کردن آن جایز نیست .اسم شما را که در گوگل سرچ کنیم،

مطالب زیادی بر ضد شما وجود دارد و شما همه چیز را متعلق به گذشته می دانید؟

سعی کردم در این مدت عقب نشینی کنم و به قول معروف راهم خودم را بروم و آنها نیز راه خودشان را رفتند.

چقدر به وجود باند بازی در جامعه مداحی اعتقاد دارید؟

به هر حال هر مداحی برای خودش طرفدارانی دارد.هر شخصی با صدایی سوز و عشق پیدا میکند و هر کسی با نوایی وصل می شود.

یعنی ربطی به باند بازی ندارد؟

من کسی نیستم که بخواهم درباره این مباحث نظری بدهم.

شما جزو این بدنه که هستید؟

یکسری حرف ها اسرار است وباید درخانواده بماند.

اما بر ضد شما مطلب و سخن بسیار است؟

آن ها خیانت می کنند که اسرار را فاش می کنند. شما نیز خانواده آن ها هستید ولی بعضی به این هم خانوادگی اعتقادی ندارند...از بی تقوایی شان است که چنین کاری می کنند. به اعتقاد من هیچ کس بدون اذن امام حسین (ع) و اهل بیت(ع) نمی تواند به افتخار خادمی نائل شود و خداوند به هر کسی این افتخار را نمی دهد. اما یکسری حواشی به این نوکری خدشه وارد می کندتا آنجا که می شودبایدازحواشی دوری کرد و راه مستقیم را که راه امام حسین (ع)است درپیش گرفت. اما دراین میان یکسری شیاطین هستندکه قصد شیطنت دارند و می خواهند به هر نحوی به این بدنه ضربه بزنند;مداحان و روضه خوانها باید با درایت از کنار آنها بگذرندقبول داریدکه بعضی از مداحان از موقعیت شان برای اهداف سیاسی شان استفاده می کنند؟1400سال است که دستگاه سیدالشهدا (ع)و این پرچم عزای سیدالشهدا برافراشته است. خیلی ها آمده اند خود را به این دستگاه بچسبانند و نفع ببرند اما نتوانستند و همیشه پرچم بالا بوده است.

در این مدت که کمتر موضع گیری می کردید انگار محافظه کار هم شده اید؟

نه ، عاقل تر شده ام و بسیاری از افکارم عوض شده است .

از چه جهت؟

از همه جهت.بیش از سه سال ازفیلمی که از شما در جامعه منتشر شد می گذرد، مرور دوباره این اتفاق شما را ناراحت نمی کند؟در آن زمان یکسری از اشخاص بودند که تماس می گرفتندو پیام می دادند که فیلمی از من دارند و درصورت لزوم آن را پخش خواهند کرد. این فیلم ،فیلم خانوادگی من بود وآن خانوم مادر بچه من باعث و بانی انتشار آن هر کسی بود _ که من آن را می شناسم واگذارش کردم به روز قیامت و کسانی را که نادانسته این فیلم را دیدند و قصدی هم از این کار نداشتند حلال کردم.به هر حال تصویر حاج آقا هلالی در ذهن بسیاری از دوست دارانش شکسته شد. کاش جوابی هم در این دنیا به آنها می دادید.جوابی نمی توانستم بدهم چون حامی نداشتم .

چرا کسی از شما حمایتی نکرد؟

این را از آنها بپرسید که حمایت نکردند. من نیامده بودم که بمانم وچیزی را به کسی اثبات کنم، فقط می خواستم وظیفه ام را نسبت به عشقم، عزیزم ، امام حسین (ع) انجام دهم و دراین راه سختی هایی نیز کشیدم که شاید هر کسی جای من بود تصمیم های دیگری می گرفت و کار دیگری می کرداما من نکردم،چون نیازی نبود من چیزی از دست ندادم شایددرنظر بسیاری ازدست دادم ولی به اعتقاد خودم چیزی از دست ندادم.

چقدر طول کشید تا دوباره سرپا شوید؟

شکست روحی سنگینی خوردم، کارم به دوا ودکتر افتاد. نزدیک خانه مان ضرب و شتم می شدم ... طعنه و زخم زبان بسیار بود.

زمان همه چیزرا حل کرد؟

نه، به خودم قبولاندم که دنیا همین است.هنوز هم آن نگاه های سنگین هست؟آنها که مرا قبول داشتند هنوز هم دارند و آنها که قبول ندارند آیه هم نازل شودبازهم قبول ندارند.مدت ها است که درصدا و سیما نشانی از شما نیست؟نمی دانم چرا،اصراری هم ندارم که مداحی هایمن راپخش کنند،ولی وقتی ترانه های فرهاد که خواننده آن ور آبی است از صدا و سیما پخش می شودولی تصویر و صدای ما که تنها برای امام حسین(ع)و به عشق او میخوانیم، ممنوع است نشان از برخورد سلیقه ای دارد .

در طول مدت گفت و گو شما پس از هر پاسخ ابراز نگرانی می کردید، این نگرانی به چه دلیل است ؟
به خاطرحساسیت هایی که روی من وجود دارد.چرا اینهمه حساسیت روی شما هست؟هرحرکت نو و تازه ای که با مخاطب زیادی نیز روبرو شود، مخالف هم پیدا می کند. من در پاسخ تمام انتقادها سکوت کردم.

سکوت شما به همان روحیه محافظه کارتان برمی گردد؟

اگر محافظه کاری نکنم باید بروم.یعنی این شیاطین که حواشی جامعه مداحی هستند،

آنقدر قدرتمندهستند که شما اگر حرفی بزنید باید بروید؟

بله.ببینید،آرزوی هر فردی است که به دیدار رهبرش برود ولی من از سال83نتوانستم در دیدارهای مداحان با مقام معظم رهبری حضور داشته باشم. کارت دعوت برای حضور در این مراسم به من داده نشده است واین نشان می دهدکه تنها به قشر خاصی کارت داده می شود.یعنی قدرت این حواشی آنقدر بالا است که حاج آقا هلالی را از سال83از دیداربا رهبری محروم می کند وما باید قبول کنیم که این ها حاشیه جامعه مداحی است و جز بدنه نیستند
اگر حرفی بزنم باید مداحی را کنار بگذارم...