حجت الاسلام و المسلمین رئیسی

2,431 بازدید - 2 پسند
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی

حجت الاسلام سيد ابراهيم رئيسي در سال 1339 در شهر مقدس مشهد در خانواده اي روحاني به دنيا آمد.
در سن 5 سالگي پدرش را كه از علماي مشهد بود از دست داد.
وي پس از طي تحصيلات ابتدايي در نوجواني به شوق فراگيري علوم ديني و قرآني ، پا به عرصه تحصيل در علوم ديني نهاد و پس از چند سال تحصيل مقدماتي در حوزه علميه مشهد مقدس براي طي مدارج علمي حوزوي، در حاليكه پانزده سال بيشتر نداشت وارد مهمترين پايگاه علمي و فقهي تشيع ، حوزه علميه قم گرديد و به سرعت سطوح عالي را با درك محضر اساتيد و علماي بزرگ حوزه همچون آيات عظام مشكيني ، نوري همداني ، فاضل لنكراني، خزعلي ، فاضل هرندي ، ستوده و مروي خراساني با موفقيت پشت سر گذاشت . ايشان همچنين با اهتمام از دروس خارج فقه و اصول نزد مقام معظم رهبري ، آيت الله آقا مجتبي تهراني و آيت الله مرعشي و آيت الله شاهرودي بهره وافر برده است.

تحصيل همزمان در حوزه و دانشگاه:
ایشان از محضر دروس خارج مقام معظَّم رهبرى وآقایان مجتبى تهرانى‏ وهاشمی شاهرودی استفاده کرده است. عزم مستحكم و اراده قوي وي را همزمان به گذراندن دوره هاي آموزش عالي دانشگاهي رهنمون ساخت. ايشان به دوره هاي آموزش عالي دانشگاهي در سطوح فوق ليسانس و دكترا نايل گشت و با فراغت از دوره دكتراي فقه و مباني با گرايش حقوق خصوصي هم اكنون به امر مهم تدريس و تربيت نسل جوان جامعه در حوزه و دانشگاه پرداخته است .
آثار و تاليفات:
- نگارش رساله اي در باب ارث بلا وارث كه مورد استقبال و تشويق چند تن از فقهاي مشهور قرار گرفته و در حال چاپ است.
- ارائه مقالات علمي از جمله موضوعاتي مانند : الف ) تعداد اسباب مسئوليت ب)مفهوم رهن در فقه و قانون ج) بيع فاسد و آثار آن د) مديريت و نظارت كارآمد هـ) تاريخ بازرسي در ايران و) نظارت اثر بخش ز) تأثير متقابل تصميمات قضائي و اقتصادي ح) جايگاه نظارت و بازرسي در اسلام.
- ارائه سخنرانيهاي علمي و متعدد در كنفرانسهاي داخلي و خارجي در باب مديريت اسلامي، نظارت و اثر بخشي مباحث حقوقي و قضائي كه در نشريات، مجلات و كتب مختلف به چاپ رسيده است.