حضرت آیت الله حاج شیخ عباس واعظ طبسی

1,716 بازدید - 1 پسند
حضرت آیت الله حاج شیخ عباس واعظ طبسی

آیت الله عباس واعظ طبسی درسال 1314 در خانواده ای روحانی متولد شد.
پدر ایشان حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا واعظ طبسی از دانشمندان بزرگ و مبارز بود و مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری موسس حوزه علمیه قم و مرحوم آیت الله العظمی حاج آقا حسین طباطبائی قمی به نامبرده توجه و علاقه ویژه ای داشتند و حضرت امام خمینی(ره) نیز از ایشان به بزرگی یاد می¬کردند.
حضرت امام خمینی(ره) به آیت الله واعظ طبسی فرمودند(اینجانب از دو حیث به شما علاقمندم بخاطر خودتان و به خاطر والدتان غیر از علاقه به خود شما به خاطر مرحوم والدتان نیز مورد توجه بنده هستید).
مرحوم حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا واعظ طبسی از چهره¬های انقلابی و مبارزی بودکه بارها از سوی رژیم رضا خانی، دستگیر، تبعید و زندانی شد.
آيت الله عباس واعظ طبسی پس از پایان دروس ابتدائی به منظور فراگیری علوم اسلامی وارد حوزه علمیه مشهد شد و سطوح مقدماتی، متوسطه، عالیه و خارج حوزه علمیه را با مجاهدت به موفقیت گذراند. وی از محضر استادن بزرگ و عالیقدری همچون ادیب نیشابوری، مدرس یزدی، حاج شیخ هاشم قزوینی، میرزا جواد آقا تهرانی، آیت الله العظمی میلانی(ره)، بهره مند و برخوردار گردید و فلسفه، فقه، اصول، کلام و سایر علوم اسلامی را نزد آن بزرگواران با موفقیت آموخت.
نامبرده در عنفوان جوانی و همزمان با مبارزات شهید نواب صفوی گام در راه مبارزه نهاد و در جهت تقویت و تایید اندیشه و راه نواب صفوی، تلاش شایانی کرد و در طول سالهای 1331 تا 1334 در سخنرانیهای خود به مخالفت با رژیم پهلوی برخواست و سرانجام در سال 1334 مجددا ممنوع المنبر شد و این منع تا هنگام سقوط رژیم پهلوی ادامه یافت.
آیت الله واعظ طبسی پس از منع منبر از از کرسی درس برای مبارزه بهره جست و در طول 35 سال تدریس در سطوح مقدماتی، متوسطه و عالی حوزه علمیه افزون بر تربیت طلاب و فضلای جوان از مبارزه نیز غفلت نورزید و از سال 1342 و آغاز نهضت امام خمینی(قدس سره) از یاران امام و استوانه های انقلاب اسلامی به شمار می رفت و در طول نهضت یکی از محدود چهره های درخشان انقلابی بود که درکنار همرزمان خود بعنوان کانون اصلی مبارزه و رهبری به هدایت مردم خراسان و مرکز توجه و محل اتکای مردم مسلمان انقلابی و شریف خطه خونرنگ و آسمانی خراسان بوده است.
آیت الله واعظ طبسی در طول سالهای پس از پیروزی انقلاب تا کنون باحکم حضرت امام خمینی (قدس سره الشریف) افتخار خدمت به آستان مقدس حضرت ثامن الحجج علیه السلام را دارد و به رغم مسئولیتهای سیاسی اجتماعی هیچگاه از تدریس و گسترش و انجام کارهای علمی - فرهنگی نیاسوده است.