ویژه سرمایه‌ی کار بزرگان محبّت بوده است

You need to have the Flash Player installed and a browser with JavaScript support.

ممنون ! می توانید این ویدئو را با دوستان خود به اشتراک بزارید

URL

تشکر از نظر شما

URL


توضیحات


بیاناتی از آیت الله سید عبداالله فاطمی نیا
جلسه ی دهم سیری در صحیفه سجادیه/چهارم تیرماه 1394/توسط ثقلین در تاریخ ۴ تیر ۱۳۹۴
محبّت سرمایه بزرگان
وقتی خدا را دوست داشته باشد، دوست داشتن خدا و خلاصه سرمایه‌ی کار بزرگان اصلاً محبّت بوده است. غیر از این نیست. می‌خواهم شما متوجّه بشوید این سرمایه‌ی اصلی بشوید. شما می‌بینید که آقای بهجت شده است. آقای قاضی شده است، حالا هر کسی در مرتبه‌ی خود. اصلاً سرمایه محبّت است، اصلاً از آن‌جا شروع شده است. حالا این‌ها وقتی که می‌روند مناجات می‌کنند، با خدا حرف می‌زنند، اصلاً جز او نمی‌بینند، هیچ نمی‌بینند. در گذشته در عرایض ناقابل من شنیدید که بارها گفتم که این صاحبان کرامت اگر این در ذهن آن‌ها می‌بود که من این کار را بکنم تا کرامت به دست بیاورم، هیچ چیزی به این‌ها نمی‌دادند. حالا این‌ منّت بر سر آن‌ها نباشد. این‌ها مطالب اساسی معارف الهی است. این‌ها است که انسان را از عوامیّت بیرون می‌آورد. ما تعارف نداریم، بحث علمی است. همیشه چه بکنم، چه کار بکنم، چه بخوانم، چه ثواب دارد، کافی است.
اثر محبّت در رسیدن به درجات
من وقتی بزرگان را می‌شنوم به این درجات رسیدند یک مقدار به خود بیاییم ما چه دینی داریم، چه دین با عظمتی داریم امّا این نیست که عوام‌بازی دربیاوریم بگوییم که ایشان فلان دعا را خواند به آن‌جا رسید. عزیز من دین را کوچک نکن، محبّت بوده است. حالا وقتی وارد مناجات با حضرت حق می‌شدند، غیر او را نمی‌دیدند. اصلاً نمی‌شود ببینی.

دعا در مناجات برای رفع گرفتاری
حالا البتّه من یک تبصره در این‌جا دارم یک تبصره است، این تبصره را دقّت بفرمایید تا إن‌شاءالله به مراحل بعدی برسیم. تبصره این است که این منافات ندارد اگر ما یک گرفتاری داریم، از خدا آن را می‌خواهیم. آن اشکال ندارد خودشان فرمودند. حالا یک گرفتاری است. خدا نکند مریض داریم، گرفتاری پیش آمده است، همه دارند هر کسی به نحوی. بگوییم که تو بنا بود که مناجات بکنی به غیر از خدا را نبینی، حالا این‌جا داری قرض خود را هم می‌بینی. این اشکال ندارد، این استثناء است، این تبصره است. این‌جا رفتیم که گدایی بکنیم. گدایی است اشکال ندارد. آقا من قرض دارم. در همین صحیفه شما ملاحظه بفرمایید، امام العابدین، سیّد السّجادین دیگر ما از آقا بزرگتر که نداریم، شما می‌بینید که باز هم دعا دارد، برای بچّه‌ها دعا دارد، برای «إِذَا حَزَنَهُ أَمْرٌ»[۲] وقتی چیزی او را غصّه‌دار بکند، دعا بکند، ایراد ندارد، از خدا چیزی بخواهیم آن تبصره است، اشکال ندارد. امّا بعد از آن ما می‌خواهیم عبادت بکنیم، تقرّب پیدا بکنیم، نماز شب بخوانیم.
عنایت خدا در خواندن نماز شب
الآن دیگر نماز شب که مؤونه ندارد. الآن همه بیدار هستند، سریال می‌بینند، خدا برکت بدهد، همه چیز می‌بینند. همان‌جا بلند شوی یک وضو بگیری ۱۱ دقیقه، ۱۱ دقیقه هم کمتر نماز شب بخوان. حالا اگر اوّلاً یک چنین چیزی شد، چه الآن چه وقت دیگر، از خدا تشکّر بکن او مرحمت کرده است. فکر نکن شقّ القمر کردی. این شقّ القمر کردن ما را بیچاره می‌کند. فکر می‌کنیم کاری کردیم.
محبّت به خدا سرمایه‌ی بزرگان
به هر حال پس سرمایه‌ی این‌ها محبّت بوده است، جز او چیزی نمی‌دیدند. در دامن او رفتند. حالا نماز شب بخوانم ببینم چه می‌شود. هیچ چیزی نمی‌شود. من سابق خواندم پیاز، پیاز هم گناه دارد، آن هم نعمت خدا است ولی هیچ چیزی به آدم نمی‌دهند، پیاز هم به آدم نمی‌دهند، پیاز هم بد چیزی نیست. به هر حال نعمت است. امّا هیچ چیزی به او نمی‌دهند. این‌که رفته است عبادت حاج شیخ حسنعلی را شنیدیم، بزرگان را شنیدید، آیت الله قاضی سیّد العلماء سرمایه‌ی همه‌ی این‌ها فقط محبّت بوده است. از خود که نمی‌گویم، حدیث قدسی می‌فرماید، سرمایه‌ی این‌ها محبّت بوده است.

بیشتر ببینم

دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه ها

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را برای ما ارسال می نمایید.

دانلود مستقیم
849 بازدید